Базилік

Базилік — пряна, лікарська, однорічна, сильно гілляста рослина з чотиригранними стеблами висотою від 30 до 60 см. У дикому вигляді досягає 70 см. Листочки його довгі яйцевидні, рідке, зубчасте довжиною до 5,5 см. На кінцях стебел базилік викидає суцвіття у вигляді пензликів, що складаються з декількох квіток. Забарвлення їх може бути різним: рожевим, білим, біло-фіолетовим. Цвіте в липні — вересні.

Базилік належить сімейству м’ятних трав, використовується в якості приправи до багатьох страв. Свіжий базилік має яскравий аромат, який можна описати як щось середнє між лакричником і гвоздикою. Більшість різновидів базиліка має зелене листя, але існує опаловий базилік, що володіє гарним фіолетовим кольором. Інші види базиліка, такі як лимонний базилік і коричний базилік, названі так через відповідний аромат.

базилик-статья-1

Сорти базиліка розрізняються, як забарвленням листя, так і запахом: сорт Єреванський — листя синьо-ваті, аромат запашного перцю і чаю; сорт Бакинський — листя коричнево-фіолетові, аромат гвоздично-м’ятний; сорт Ложко-видний — листя світло-зелені, квітки білі, аромат гвоздики і лаврового листа.

Батьківщиною базиліка вважають Південну Азію. До Європи воно потрапило лише в XVI столітті.

Калорійність базиліка:
Низькокалорійний продукт. У сирому вигляді в 100 г базиліка міститься 27 кКал. У сушеному базиліці — 251 кКал через підвищеного вмісту вуглеводів. У помірній кількості, як приправа він не принесе шкоди фігурі.
Харчова цінність в 100 грамах:
Білки, 3,15 гр Жири, 0,6 гр Вуглеводи, 2,7 гр.

Корисні властивості базиліка:
Базилік містить до 1.5% ефірного масла, 6% дубильних речовин, глікозиди і кислий сапонін. Сильний приємний запах обумовлений наявністю в надземній частині його ефірного масла складного складу, зміст якого в різних видах коливається від 0,2% до 1,5%. Воно включає компоненти: метілхавінол, цинеол, ліналоол, камфору, оцімен, дубильні речовини, кислий сапонін. Ефірне масло має бактерицидну дію. Базилік робить також сприятливу дію на шлунково-кишковий тракт, відвар листя застосовують при кашлі.

Крім того, він містить вітамін С, В2, РР, провітамін А., цукор, каротин, фітонциди, Р-рутин.

Базилік відмінно стимулює імунну систему. Він захищає майже від усіх інфекцій. Останні дослідження показують, що він допомагає стримувати зростання ВІЛ, а також канцерогенних клітин.

Базилік, володіє лікуванням майже всіх видів респіраторних захворювань, вірусних, бактеріальних і грибкових інфекцій дихальних шляхів, включаючи бронхіт (хронічний і гострий), астму (зменшуючи запалення і полегшуючи цим подих. Часом і усунути причини появи астми).

Базилік так само є потогінну і жарознижуючим засобом при грипі, більшості простудних і легеневих захворювань. Він видаляє зайву слиз з легких і носових проходів, загострюючи чуттєве сприйняття, видаляє надлишок газів з товстої кишки, поліпшує всмоктування поживних речовин, зміцнює нервову тканину, покращує пам’ять. У вигляді напою з медом базилік може застосовуватися для прояснення розуму.

базилик-статья-2

Так як базилік проявляє проте-бактеріальну дію, він легко справляється з проблемами порожнини рота: знищує бактерії, що викликають карієс, зубний камінь, наліт, неприємний запах з рота, виразки. Він також володіє терпкими властивостями, завдяки яким ясна міцніше утримують зуби, запобігаючи їх випадання. Але в базиліці також містяться сполуки ртуті, що володіють бактерицидними властивостями, які можуть бути шкідливими для зубів при тривалому контакті з цією рослиною. Тому рекомендується уникати жувати листя базиліка. Чи не буде шкоди, якщо ви не жуєте базилік, а користуєтеся його відваром.

Відкриття вчених підтвердило що ефірні масла в базиліці являють собою цінні субстанції (антиоксиданти), які оберігають нас від небезпечних вільних радикалів (високо-агресивних кисневих молекул, які можуть стимулювати виникнення раку). Тобто, коли ми їмо базилік, ми захищаємося від навантажень довкілля та знижуємо для себе ризик виникнення раку.

Базлік використовується в боротьбі з метеоризмом, шлунково-кишкових захворюваннях, ензимі, що містяться в базиліці, сприяють розпаду і спалюванню жирів в організмі — стимулюється схуднення. Зміцнює нерви, нормалізує сон.
Ще базилік зміцнює і підвищує потенцію.

ДО ЄНЦИКЛОПЕДІЇ