Бодян (бадьян)

Бодян (бадьян) (Illicium verum) (також відомий як зірчастий аніс, індійський аніс, китайський, аніс, сибірський аніс, корабельний аніс) — дерево родини бодянових (Illiciaceae). Батьківщина — Південно-Східний Китай. Поширений також в Індокитаї, в Західній Грузії. Використовують в харчовій та консервній промисловості, при виробництві маринадів, у фармацевтичній та косметичній промисловості. Дає гарну деревину з червоним відтінком яку цінують червонодеревники, за що отримав назву корабельного анісу.

бадьян1

Бодян це невелике тропічне вічнозелене дерево 2-4 метрів заввишки з пірамідальною кроною. Ця рослина є далеким родичем анісу. Листя має шкірясті, зверху яскраво-зелені, знизу тьмяні, ланцетовидні, довжиною 409 сантиметрів, завширшки 1,5-3 сантиметри.

Батьківщина рослини — Південно-Східний Китай, де його зарості утворюють цілі ліси і де його почали використовувати ще до нашої ери. Культивують бодян у Китаї, В’єтнамі, Японії, Філіппінах, Ямайці, Індії. До Європи потрапив лише у XVI ст.

Плоди містять смоли, танін, цукор, але головне багато ароматичної ефірної олії, основним компонентом якої є анетол (85-90%), а також лімонин, цинеол, терпенеол, пінен, феландрін. Аромат олії пряний та солодкуватий, приємний на смак.

Запах бодяну нагадує анісовий, солодкувато-гіркий але без приторності. Під час готування аромат сильнішає і залишається в страві.

бадьян2

В Європі бодян це кондитерські прянощі. Додають до виробів із тіста, до фруктових супів, пудингів, напоїв з фруктів. Бодян добре поєднується з іншими прянощами: чорним перцем, фенхелем, корицею, гвоздикою, імбирем. Також готують міцний чай з додаванням плодів бодяну.

На сході, особливо у Китаї бодян є одними з найпопулярніших прянощів. Він входить до складу відомої китайської суміші 5 спецій — бодяну, кориці, гвоздики, фенхелю та сичуанського перцю в рівних пропорціях. З цією сумішшю готують маринади для м’яса, знамениті чорні яйця, використовують при смаженні м’яса та овочів. Також бодян приправляють страви із свинини та птиці. В поєднанні з цибулею, часником та перцем використовують у підливах та соусах до овочів та рисових страв, в м’ясних та курячих бульйонах.

В харчовій промисловості бодян використовується для виробництва маринадів.
Ця спеція не поєднується з рибою і може зіпсувати страви з нею.

Взагалі бодян — дуже сильна та ароматна пряність, тож використовувавти його слід в невеликій кількості.

Також використовують плоди бодяну як протизапальний та вітрогонний засіб, як стимулятор роботи органів травлення. Використовують його також в аромотерапії.

ДО ЄНЦИКЛОПЕДІЇ