Гвоздика

Гвоздика (пряність) — висушені розкриті квіткові бруньки (бутони) тропічного гвоздикового дерева.
Виробництво гвоздики не так складно, як, наприклад, ванілі. Цвіте пряність 2 рази на рік і дає при цьому рясні врожаї. Ферментація зібраних бутонів теж не становить труднощів. Відбувається вона на сонці і триває до появи у гвоздики специфічного тріска при перемелюванні.
Гвоздика володіє пекучим смаком і своєрідним сильним ароматом. Причому, пекучість і аромат сконцентровані в різних місцях бутона. Найбільш тонкий аромат дає капелюшок, а пекуча частина розташована в черешку. Черешок у гвоздики після ферментації повинен стати еластичним і залишати маслянистий слід від ефірного масла на папері при натиску.
Так що, якщо є можливість, в солодкі страви кладуть капелюшки, в м’ясні і маринади — черешки. Друга ознака якості гвоздики — еластичність. Вона гнеться в навіть у висушеному вигляді, а при натиску на папір залишає масляний слід.

гвоздика-статья1

Бутони містять ефірну олію (17-20%), дубильні речовини (до 20%), слизу, жири. Головною складовою частиною (до 85%) ефірної олії є евгенол. До його складу входять також каріофіллен, ацетілевгенол (3%), суміш біциклічних сесквітерпенів. Ефірне масло плодів також містить евгенол (його менше, ніж в бутонах).

Головним чином в кулінарії гвоздика застосовується для приготування маринадів (грибних, фруктово-ягідних, м’ясних, овочевих, рідше рибних). Суміші прянощів, в які входить гвоздика, використовується в кондитерському, рибоконсервному і ковбасному виробництві.
Для приготування солодких страв (компотів, пудингів, кондитерських виробів) використовується гвоздика, або самостійно, або в суміші з корицею. Краще використовувати головки (капелюшки) гвоздики.
У суміші з чорним перцем гвоздика застосовується при приготуванні тушкованого м’яса, баранини, свинячих і м’ясних жирних фаршів, м’ясних міцних бульйонів, а також соусів, що подаються до домашньої птиці (кури, індички). У цьому випадку для посилення пекучої якості прянощі можна використовувати тільки черешки.
Час закладки гвоздики в різні страви теж відрізняється:
в маринади — в процесі їх приготування разом з іншими компонентами бульйони, супи, компоти — за 3- 5 хвилин до готовності.
Свій смак і аромат гвоздика передає однаково добре як гарячим, так і холодних страв, але якщо смак залишається майже незмінним, то аромат при підвищеній температурі швидко випаровується. Тому для визначення моменту введення гвоздики в страву необхідно слідувати простому правилу, чим більш тонкий аромат необхідно отримати, тим пізніше необхідно закладати гвоздику. Там же де й закладка має бути здійснена до теплової обробки, необхідно бути обережним в дозуванні, особливо в кондитерських виробах. Протипоказана закладка гвоздики в страви з тривалою тепловою обробкою і ранньої закладкою прянощі, наприклад плов.

гвоздика-статья2

Норми закладки гвоздики:
Маринади, грибні — 1-2 грами на 10 кг грибів;
фруктово-ягідні — 3-4 грами на 10 літрів заливки;
тісто — 4-5 бруньок на 1 кг вкладених продуктів за наявності інших прянощів. Кількість гвоздики по відношенню до решти прянощів в цьому випадку буде становити 1/7 — 1/5.
сирні пасти — 2-3 мелені почки, або 4-5 капелюшків на 1 кг сиру;
компоти, супи, бульйони — 1 почечку на 400-500 грамів, і в усякому разі, не більше 3 почек на літр;
м’ясо — 2 почки на порцію. Для смаження застосовується мелена гвоздика, а для гасіння — цілком
При наявності інших прянощів частку гвоздики знижують наполовину.
Не слід вводити гвоздики у великих дозах в маринади з вмістом вина, оцту та інших спиртовмісних рідин. Слід пам’ятати, що в спирті гірка складова смаку гвоздики розчиняється (екстрагується) значно сильніше.

ДО ЄНЦИКЛОПЕДІЇ