Гірчиця

Гірчиця — однорічна трав’яниста рослина сімейства хрестоцвітих висотою 40-50 см. Корінь стрижневий, порівняно складний. Стебла прямі, розгалужені, голі. Листки прості, чергові, черешкові; нижні – ліро-видні перисто-роздільні, рідше майже цільні; стеблові — у міру підняття по стеблу зменшуються, їх пластинки стають менш роздільними, а корінці коротшають; самі верхні — сизуваті. Квіти зібрані в щитовидні кисті. Плід — лінійний стручок, тонкий, з переплітаючими жилками на стулках і тонким носиком. Насіння дрібне, кулько-видне, чорно-сизе, коричневе, або блідо-жовте. Цвіте в травні, плоди дозрівають в червні.

горчица-статья-1

Крім гірчиці сарептської, з лікувальною метою використовують насіння інших видів гірчиці — білої і чорної. Обидва види — теж однорічні культурні рослини.

Чорна гірчиця відрізняється від сарептської більш світлими пелюстками віночка. Насіння її кілька дрібніше, ніж у сарептської, червонувато-бурого кольору, з ямчатою по верхньою. Біла гірчиця відрізняється від двох попередніх видів ліро-видним листям, зазвичай сильно-опущеним стручком з плоским носиком, великими світло-жовтими насінням з гладкою поверхнею.

У насінні міститься глікозид-сінігрін, який під впливом ферментів мерозіна розкладається на гірчичне масло, сульфат калію і глюкозу.

Насіння гірчиці містять ефірну гірчичне масло, до 25-35% жирної олії, яку отримують пресуванням.

Гірчичне ефірне масло складається з аллілгорчічное (40%), кротонілгорчічного масел і слідів сірковуглецю. У насінні міститься повільно висихаюче жирне масло, що складається з гліцерину, ерукової, оміновой, лінолевої, ліноленової, лігноцериновою, миристинової і бегонової кислот. Насіння гірчиці в сухому вигляді нічим не пахнуть, але варто їх потовкти в теплуватій воді, як незабаром відчувається різкий запах гірчиці. Ці властивості гірчиці пояснюються тим, що в ній міститься глікозид сінігрін.
Родина сарептської гірчиці — Середня Азія. Зустрічається вона також на Кавказі, в Західному Сибірі, в чорноземної зоні Росії. Гірчицю розводять на полях у степовій зоні.

горчица-статья-1

Препарати з гірчиці володіють місцевою дратівливою, обволікаючою дією.

Гірчиця розсмоктує гарячі пухлини, її прикладають до хворого місця з сіркою. Якщо гірчицю стовкти і пити з підсолодженою медом водою, вона усуває постійне відчуття першіння в горлі. Гірчиця відкриває закупорки в гранчастих кістках, допомагає при імпотенції і корисна. Існує думка, що, якщо пити гірчицю натщесерце, це загострює кмітливість. Гірчиця допомагає при отруєнні різними отрутами, прояснює зір.

Насіння гірчиці, або столову гірчицю застосовують всередину як апетитно, подразнюючу засіб, що сприяє виділенню шлункового соку і кращому перетравленню їжі.

При місцевому застосуванні подразнюючу дію гірчиці широко використовується у вигляді гірчичників, гірчичних ванн, як відволікаючий засіб, що викликає перерозподіл крові (наприклад, при запаленні легенів).

Гірчицю приймають всередину при отруєнні опіумом, щоб викликати блювоту і пронос (по одній щіпці, або по 1,5 г гірчичного порошку приймають з перервами, поки не почнеться блювота).

Гірчицю ковтають по 10 насінь натщесерце за 30 хв до їди; щодня збільшуючи цю порцію, довести до 20 насінь. Якщо немає насіння, можна вживати гірчичний порошок, починаючи з 1/4 чайної ложки, довести до повної чайної ложки, запиваючи водою. При печінні, запивати теплим оливковою олією, або молоком.

При лихоманці можна використовувати суміш наступного складу: 1 чарку вина, 1/4 чайної ложки гірчиці і дрібку солі добре перемішати, пити по 3 рази на день.

горчица-статья-2

ДО ЄНЦИКЛОПЕДІЇ