Зіра

Зіра (араб. — насіння), або кумін, або каммун (лат. Cuminum cyminum) — трав’яниста рослина, вид роду Cuminum.

Через схожість насіння кмину та зіри та їхніх назв у деяких мовах, в літературі їх часто плутають.

зира1

Запах сильний, гіркуватий, трохи горіховий. Посилюється при розтиранні або обсмажуванні насіння. Зіра широко використовується в кулінарії, особливо у східній. Використовується як ціле, так і потовчене або розмолоте насіння зіри. Ціле насіння використовується при приготуванні, наприклад, плову, бувши при цьому відповідальним за аромат компонентом. Мелену широко використовують тюркські народи при приготуванні страв з м’яса. Насіння зіри входять в популярні індійські суміші масала та карі. Кумін широко використовується в мексиканській кухні.

Одно-дворічна трав’яниста рослина. Зовні нагадує кмин, тому їх часто плутають.

Листки чергові, нижні — двічі трійчасто розсічені на тонкі лінійні сегменти.

Квітки білі або червоні, в подвійних парасольках, які мають обгортки та обгорточки.

зира2

Плід — довгастий віслоплодник 6 мм довжиною і 1,5 мм шириною. Насіння більш крупні, світліші, ніж у кмину, аромат у них сильніший і гострий.

У їжу використовують в основному насіння . Цілі насінини є обов’язковою складовою східного плову, а мелені додають в соус «чилі».

Зіра благотворно впливає на серцево-судинну систему, перешкоджає утворенню тромбів і захищає наш організм від інфарктів. Вживання прянощі покращує діяльність мозку і зору, сприяє травленню і покращує апетит. Зіра закріплює шлунок та кишечник, вона незамінна при шлункових коліках, спазмах, диспепсії і метеоризмі.

ДО ЄНЦИКЛОПЕДІЇ