Кунжут

Кунжут — це однорічна рослина висотою 60-150 см.
Плід — довгаста, загострена на верхівці, зелена або злегка червонувата, сільноопушенние 4-9-гніздова коробочка, довжиною 3-5 см. Насіння яйцеподібні, плоскі, завдовжки 3-3,5 мм, білого, жовтого, коричневого або чорного кольору.
Цвіте у червні-липні, плодоносить у серпні-вересні. У дикому вигляді зустрічається тільки в Африці. Кунжут обробляється в Середній Азії, Закавказзі і на Північному Кавказі. Використовуються насіння, з яких отримують кунжутну олію.

Кунжутне насіння — одна з найстаріших приправ, відомих людині, і можливо перший урожай виростили спеціально через їстівного масла.
У насінні міститься жирне масло (до 60%), до складу якого входять гліцериди олеїнової, лінолевої, пальмітинової, стеаринової, арахіновою і лігноцериновою кислот; фітостерини, сезамін (хлороформ), сезамол, сезамолін, вітамін Е, самолов. За іншими даними кунжутна олія в основному складається з тригліцеридів, легкої ненасиченої олеїнової кислоти (35-48%), лінолевої кислоти (37-48%), крім того близько 10% насичених жирних кислот: стеаринової (4-6%), пальмітинової ( 7-8%), а також миристиновой (близько 0,1%), арахіновою (до 1,0%) (йодне число 110). Через сильні антиокислювальні властивості — в кунжутному маслі виявлений сезамол (метиловий ефір оксігідрохінона), і відсутності потрійних ненасичених жирних кислот, кунжутна олія має великий термін зберігання. Кунжуте насіння багате кальцієм, вітамінами В1 і Е і поліненасиченими жирними лінолевої кислоти. Насіння кунжуту містять близько 50-60% жирної олії, його склад характеризується двома лігніну — сезамін і сезамолін (близько 300 ррм в олії), які в процесі рафінування перетворюються в фенольні антиоксиданти — сезамол і сезамінол. Кунжутна олія — харчовий продукт, рівноцінний іншим рослинним оліям, однак в ньому не виявлено вітамін А і мало вітаміну Е. Східна кунжутна олія зобов’язана своїм запахом декільком сполукам, які формуються тільки в процесі обсмажування. Основними є — 2-фурілметантіол, який також грає важливу роль в ароматі кави і запеченого м’яса, гуайакол (2-метоксіфенол), фенілетантіол і фуранеол, а також — вінілгуакол, 2-пентілпірідін та ін.

кунжут-статья-1

Калорійність насіння кунжуту — 565 ккал.
Харчова цінність: білки — 19,4 г, жири — 48,7 г, вуглеводи — 12,2 г

Кунжут — в кулінарії використовуються цілі, іноді обсмажені насіння кунжуту. У Китайській кухні також широко використовується кунжутну олію. У ближньої і далекосхідної кухні так само відома паста з розтертих насіння кунжуту — тахіна. Майже непомітний запах, який посилюється при обсмажуванні. Солодкуватий горіховий смак. Цілими насінням посипають хліб, печиво та іншу випічку, а так само морозиво та інші десерти. І залишків після вичавлювання олії готують цукерки, халву. Добре поєднується з рисом. Кунжут часто додають у салати, в паніровці при обсмажуванні курки і риби. В японській кухні обсмажений кунжут додають у страви з птиці і яловичини.

кунжут-статья-2

У медицині кунжутну олію застосовують всередину для лікування тромбопенії пурпури, ессенціальними тромбопеніями геморагічних діатезів; воно підвищує число тромбоцитів і прискорює згортання крові. Кращі сорти кунжутного масла застосовуються для заміни оливкової і мигдалевого масел при приготуванні мазей, лініментів, пластирів, масляних емульсій та ін’єкційних розчинів з жиророзчинних препаратів. Як легкий проносний засіб, вживалося у формі клізм. Насіння служать також сировиною для отримання харчового масла. Використовують при геморагічних діатезах.

ДО ЄНЦИКЛОПЕДІЇ