Майоран

Назва «майоран» в перекладі з арабської «marjamie» означає «незрівнянний». У Середземномор’ї цю приправу завезли з Індії араби.

Майоран запашний — багаторічна трав’яниста рослина сімейства губоцвітих. Майоран садовий (Majorana hortensis Moench) — багаторічний напівчагарник сімейства Ясноткові (Lamiaceae).
Численні стебла (20-50) утворюють кущ висотою 40-60 см, діаметром 35-40 см. Стебло гіллясте, чотиригранне, покритий волосками, біля основи одеревів. Листя коротко-черешкові, дрібні (довжиною 1-2 см, шириною 0,8-1,5 см), супротивні, довгі яйцеподібні, з сіро-імлистим нальотом, цільно-краєві. Квітки дрібні, двостатеві, білі, або рожеві, на кінцях гілок зібрані в колосовидні пучки. Плід складається з чотирьох дуже дрібних одно-сім’яних горішків. Маса 1000 насінин 0,1-0,2 г.
Багато ботаніків вважають майоран родичом материнки (орегано). Світлі сіро-зелені листочки майорану мають більш солодкий і ніжний смак, ніж душиця.

майоран-статья-1

Молоді пагони рослини містять (мг%): рутин — 127, вітамін С — 44, каротин — 5,5, а також дубильні речовини, пентозани і пектин. Масло, отримане з майорану, являє собою безбарвну, або світло-жовту рідину з приємним сильним і стійким пряно-квітковим запахом, легко розчиняється в спирті. До складу олії входять терпи-нен, пінен, сабінен, терпінеол, борнеол, феноли.

Батьківщиною майорану вважаються Мала Азія і Середземномор’ї. Культивують його в європейських країнах, Китаї, США. Майоран поширений також в Середній Азії, Закавказзі, в Україні і в Прибалтиці.

майоран-статья-2

Смак і аромат: солодкувато-пряний, злегка камфорний аромат, і гіркувато-гострий смак.

Сушений майоран широко використовується разом з чебрецем в готових промислових сумішах для виробництва ковбас, особливо в Німеччині. Широко майоран застосовується в кавказькій кухні. Наприклад, він входить до складу популярної суміші спецій хмелі-сунелі. Майоран ідеально підходить до важких, жирних страв і продуктів.

У Європі та США майоран вважають незамінною пряністю при виробництві ковбас і напоїв. Ця рослина вживають в консервній промисловості при солінні огірків і томатів.

У народній медицині майоран застосовують, як шлунковий і протицинговий засіб, від безсоння і головного болю, при захворюваннях дихальних шляхів. Рекомендують його і при депресії, астмі.

Має пом’якшувальну і зігріваючу дію, налагоджує травлення, менструальний цикл. Допомагає при нервових розладах, а також ревматизмі і розтягненнях.

Мазь на основі майорану лікує нежить (особливо рекомендується дітям). Завдяки органічним кислотам, що входять до складу майорану, він діє як антисептик. Ця рослина замінює сіль при солі дієті.

ДО ЄНЦИКЛОПЕДІЇ