Петрушка

Петрушка — рослина з сімейства зонтичних. Петрушка городня — дворічна або багаторічна зонтична рослина, висотою від 70 см до 1,5 м. Листя черешкові, стебло округле, з тонкими борозенками. Нижні листя двояко- і трояко-перисте-розсічені, а верхні тільки трійчато-складні. Квітки правильні, зеленувато-жовті, зібрані в парасольки. Цвіте в червні-липні. Плід — яйцеподібна двох-семянка, корінь білий, веретеноподібний. Вона буває двох видів: коренева і листова. У кореневої петрушки в перший рік формується потужний м’ясистий корінь, в якому концентрується аромат, добре розвинена листова розетка; у листової — більш потужна листова розетка і тонкий розгалужений корінь. Листова петрушка-більш пряна, особливо її дикі сорти, що зустрічаються на Кавказі. Відомі форми з гладкими і кучерявим листям. Незалежно від виду і сорту у петрушки використовуються всі органи — листя, коріння, плоди.

У насінні петрушки містяться жирне і ефірне масло, флавоніди, глюкозиди, смолиста та інші речовини, в листі — каротин, вітамін С. Петрушка надзвичайно багата вітамінами і мінеральними елементами, і тому вкрай корисна при загальному занепаді сил. Петрушка містить до 7% ефірного масла, головні компоненти якого апіол і глікозид апигенина, значна кількість аскорбінової кислоти, вітаміни В1, В2, нд, К, РР, каротин. У петрушці містяться флавоноїди, фітонциди, глікозиди, солі магнію, кальцію, заліза, фтору, калію. До речі, в 100 грамах молодих пагонів петрушки містяться приблизно дві добові норми вітаміну С — 150 міліграмів. Це в 4 рази більше, ніж в тих же 100 грамів лимона. А за вмістом каротину петрушка не поступається всіма визнаному чемпіону — моркви.

петрушка-статья-1

Петрушку прийнято вважати універсальною пряністю, і використовувати в багатьох стравах будь-які частини рослини: корінь, листя, насіння в свіжому і сушеному вигляді (висушена, петрушка довго зберігає аромат і смакові якості).

Не мислимі без петрушки мариновані, солоні, в’ялені холодні закуски.
Чудова петрушка в соусах і підливах.
Смачні паштети та ковбаси з петрушкою. Ви отримаєте задоволення від сирів і творогу з додаванням спеції петрушка.
Не мислима окрошка без зелені петрушки. Втім, абсолютно будь-який суп виграє від додавання кореня петрушки спочатку (його можна пасерувати, запікати перед приміщенням в суп), насіння в процесі варіння, а зелені вже перед подачею на стіл.
Гарячі другі страви та гарніри тільки виграють від присутності в них петрушки: м’ясо, риба, морепродукти, дичина, птиця, овочі, начинки для пельменів і пирогів, піци і запіканки …

петрушка-статья-2

Практично будь-яка суміш спецій включає в себе пряну петрушку у вигляді сушеної дрібно порізаної зелені, або меленого насіння.
У домашніх умовах зелень петрушки можна кілька місяців зберігати в герметичній тарі в морозильнику, порізавши і пересипавши сіллю.

ДО ЄНЦИКЛОПЕДІЇ