Часник

Часник — трав’яниста цибулинна рослина до 1 м заввишки, у якого в якості пряності використовують надземну і підземну частину. Яйцеподібна цибулина (головка в простому зверненні) складається з 6 — 40 дрібних цибулин — зубчиків. Листя часнику плоскі, лінійні, суцвіття виду парасольки, цвіте в червні липні. Викопують цибулини часнику під час засихання листя.
Часник має давнє походження, але точне місце його зародження встановити складно. У дикому вигляді зустрічається практично повсюдно. Культурні форми розділяють на стрілкуючий звичайний, інша класифікація часнику — яровий і озимий, є також поділ за смаком — на солодкі і гострі сорти.
Вміст корисних речовин:
У цибулинах міститься 35-42% сухих речовин, у тому числі 6,0-7,9% білків, 7,0-28 мг% вітаміну С (у листі — до 80 мг%), 0,5% цукрів, 20- 27% полісахаридів. Смак і запах часнику обумовлені наявністю ефірного масла (0,23-0,74%), в якому міститься алліцин і інші органічні сполуки сульфідної групи (фітонциди).

Містить мікроелементи (натрій, калій, кальцій, марганець, залізо, фосфор, магній, йод, цинк), вітаміни С, В, D, Р; сполуки сірки, фітонциди, ефірна олія (алліцин, володіє фитонцидной активністю).

чеснок-статья-1

Склад по діючим речовинам: ефірна олія до 0,4% (сірковмісні компоненти алліцин), фітонциди 20-27%, цукру, фітостерини, інулін.

Спецію часник використовують практично в будь-яких стравах, крім, мабуть, десертів. Також часник не поєднується з рибою (але чудовий з морепродуктами).
Часник переважно яскраво виражена «М’ясна пряність», і особливо «ковбасна пряність». Тобто спецію часник можна додавати в будь-які м’ясні страви. Просто чудовий з бараниною. При гасінні птиці і дичини спробуйте поєднання часнику з кислими сортами яблук або слив.
З нього готують часникове масло, суху часникову приправу, часникову сіль (90% морської солі і 10% часнику).

Сушений часник застосовується взамін свіжого при смаженні і варінні м’яса, і птиці, приготуванні супів, холодців, домашніх ковбасок, грибних і овочевих солінь. М’ясо натирається сушеним часником перед приготуванням, а в супи часник додається за 3-5 хвилин до готовності.

чеснок-статья-2

Більше п’яти тисяч років часник шанують як джерело енергії і панацею від усіх хвороб. У народній медицині багатьох країн часник — цар і бог по цілющому використанню.
Найпоширеніше властивість часнику — бактерицидну, його ще називають природним антибіотиком і широко використовують при профілактиці та лікуванні простудних і вірусних захворювань (ангіна, грип …). Часник хороший як відхаркувальний, тонізує слизову оболонку дихальних шляхів.
Часник покращує травлення, надає противоглистну дію, збуджує апетит, виводить шлаки.
Це потужної афродизіак.

Препарати часнику знижують артеріальний тиск.
Часник бореться з концерагенами, запобігає , або уповільнює рак.
Часник здатний знижувати рівень холестерину в крові. Часник розріджує кров, запобігаючи утворенню тромбів.
Часник рекомендують, як засіб профілактики атеросклерозу на ранніх стадіях захворювання і, як додаткову терапію на пізніх.
Антиоксиданти, що містяться в часнику, борються зі старінням. Часник оживляє мозок і імунітет, надаючи омолоджуючу дію.
Часник широко використовують зовнішньо.
Найважливіший фактор, що обмежує застосування часнику, — це сильний і неприємний запах. Зловживання часником на протязі тривалого часу загрожує розладом травлення.
Вважається, що терапевтична ефективність часнику пов’язана не з одним хімічною сполукою, а з усією хімічної композицією. Тому слід використовувати всю рослину.
Цілющі властивості часнику обумовлені тим, що в головці часнику виявлено близько чотирьохсот різних речовин і сполук: натрій, калій, кальцій, марганець, залізо, фосфор, магній, йод, цинк, селен, ефірні масла (алліцин, фітонциди …), азотисті і сірковмісні сполуки, різні вітаміни … Таким чином терапевтична ефективність часнику пов’язано зі всієї хімічної композицією і слід використовувати всю рослину.

ДО ЄНЦИКЛОПЕДІЇ